اثرات و پیامدهای روان شناختی عشق ناکام

اثرات و پیامدهای روان شناختی عشق ناکام

موجود

پرداختی: 2,500 تومان

توضیحات محصول

مثاله ای با عنوان اثرات و پیامدهای روان شناختی عشق ناکام در 8 صفحه  به قیمت 2500 تومان

 

فهرست مطالب

 

مقدمه 1

تعریفی از شکست عشقی     1

انواع و حالت ها       2

دلایل شیوع و فراوانی        3

مکانیسم های دفاعی در ضربه عشقی        3

نتیجه گیری   7

منابع   8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اثرات و پیامدهای روان شناختی عشق ناکام

مقدمه:

شکست عشقی می تواند برای هر فردی ضربه ای بزرگ محسوب شود. حتی ممکن است، فرد همه امیدها، آرزوها و رویاهایش را از دست بدهد و مدتی طول بکشد تا بتواند به روحیه قبلی خود باز گردد. در این مقاله به اثرات و پیامدهای روان شناختی ناشی از ناکامی و ضربه عشق پرداخته ایم.
شاید بتوان گفت مهم ترین پیامد ناکامی در عشق، تجربه فرایند سوگ است. در واقع وقتی فرد در عشق دچار ناکامی می شود، همانند کسی است که به تازگی عزیزانش را از دست داده است. در این هنگام فرد مراحلی از سوگواری را تجربه می کند که شامل ضربه روانی و انکار، خشم (چون دیگران را مقصر می داند و گاهی نسبت به خود خشم دارد و خود را سزاوار این سختی می داند)، چانه زنی، افسردگی و در نهایت پذیرش است.

تعریف:

ریچارد روز (1999) برای اولین بار نشانگان ضربه عشق را معرفی نمود. نشانگان ضربه عشق، مجموعه علائم و نشانه‌های شدیدی است که پس از فروپاشی یک رابطه رومانتیک بروز می‌کند، زمان زیادی به طول می‌انجامد و عملکرد فرد را در زمینه‌های متعدد (تحصیلی، اجتماعی و حرفه‌ای) مختل می‌کند و واکنش‌های غیر انطباقی را به دنبال دارد.
جالب آن که در فقدان ناشی از مرگ عزیزان (مانند اعضای خانواده) فرآیند سوگ با رفتار حمایتی نزدیکان تسهیل می شود، اما در فقدان ناشی از فروپاشی روابط رومانتیک چنین حمایتی نه تنها دیده نمی شود، بلکه عمدتاً فرایند سوگ این افراد توسط خانواده و نزدیکان جدی تلقی نمی شود و گاهی خود فرد نیز با اجتناب هیجانی یا درگیری شدید با فقدان، تجربه واقعی و دردناک سوگ را تحریف می کند. اما بدون تردید، عاشق ناکام سوگوار است و در وهله اول باید این سوگ را پذیرفت و فرآیند سوگواری را تسهیل کرد. افراد وقتی با این تجربه تلخ روبه رو می شوند،با اتکای شدید و پایدار بر مکانیزم های دفاعی فرایند سوگ را مختل می کنند؛« ولی غمی که در اشک ها بیرون ریخته نمی شود، دیگر اعضای را به گریه وا می دارد
از طرفی، هلن فیشر در کتاب اندام شناسی عشق نشان می دهد وقتی شخصی عاشق می شود، در مغز او مواد شیمیایی معینی چون دوپامین ، نوراپی نفرین و سروتونین ترشح می شود که مرکز لذت مغز را برمی انگیزد و هیجانات شدید و مثبتی را در او به وجود می آورد. با این تفاسیر قابل پیش بینی است که در نتیجه ناکامی عشقی، عملکرد مرکز لذت افت می کند و هیجانات منفی افزایش می یابد.
 


مشخصات فنی

اثرات و پیامدهای روان شناختی عشق ناکام : 8 صفحه

نظرات

نام:
رایانامه:
پیام: