انواع عایقهای حرارتی مزایا و معایب آنها

انواع عایقهای حرارتی مزایا و معایب آنها

موجود

پرداختی: 5,500 تومان

توضیحات محصول

مقاله عایق های حرارتی شامل 14 صفحه بصورت (word)می باشد که به بررسی موارد عایق های حرارتی در ساختمان سازی و نحوه اجرای آن  بررسی خصوصیات، معایب، مزایا و …. هر کدام از عایق های معرفی شده می پردازد.فروشگاه انتشاراتی ملاصدرا ارائه دهنده پروژه های دروس دانشگاهی درتمامی مقاطع تحصیلی می باشد.پروژه های مورد نظر خود را از فروشگاه ما با مناسب تریت قیمت  وبالاترین کیفیت دریافت کنید.

 

موضوع:

انواع عایقهای حرارتی مزایا و معایب آنها

استاد:

جناب آقای مهندس ....

 

دانشجو:

.................

 

 

فهرست مطالب:

1.     مقدمه

2.    عایق حرارتی

3.   اصول بنیادی

4.   خصوصیات مهمی که باید در انتخاب مواد عایق مد نظر قرار گیرد

5.    عایق  حجیم

6.    عایق انعکاسی

7.   محصولات عایق و کاربردهای ممکن آنها

8.   نانو عایقها

9.     نتیجه گیری

 

مقدمه:

 در دنیای امروز با توجه به افزایش روز به روز جمعیت جهان و کمبود سوخت های فسیلی صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار مهم و مورد توجه می باشد،چرا که این سوختها به سادگی و در کوتاه مدت تجدید ناپذیرند.یکی از راههای مهم در جهت صرفه جویی در مصرف انرژی جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی در ساختمانها است که این امر به وسیله موادی به نام عایق حرارتی امکان پذیر می باشد.

عایقکاری قسمتهای مختلف ساختمان مانند سقف ، کف و دیوارها همچنین عایق کاری لوله ها و سطوح داغ باعث افزایش بازدهی انرژی میگردد.

*عایق حرارتی:

از طریق افزایش کارایی انرژی ، امکان افزايش اندازه ی ظرفیت و تجهیزات حرارتی ، برودتی و تهویه مطبوع میسر بوده و همینطور با عایق کاری مي توان دمای فرایندها را بهتر کنترل کرد. با عایق کاری در ساختمان می توان در انرژی گرمایی و سرمایی 45 تا 55 درصد صرفه جویی نمود.تمام مصالح ساختمانی مقداری از گرما را با بیرون انتقال می دهند و برخی مواد مثل فلز ، شیشه هوای گرما را بسیار راحت عبور می دهند.اما موادی مثل پشم ، خزه حیوانات ، پارچه های ضخیم و هوای ساکن در قبال جریان هوا بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می شوند

*اصول بنیادی:

1 - همرفت یا جابجایی : فرایندی است که طی آن حرارت از جسم داغ به گاز یا مایعی که در حرکت ، تماس با جسم می باشد انتقال می یابد.

2 تابش : انتشار حرارت از جسم داغ بدون آنکه در تماس با سیال یا جسم جامد باشد. مثل پرتوهای خورشید یا گرمای حاصل از آتش در یک فضای باز.

 

3 هدایت حرارتی : میزان عبور انرژی حرارتی در مواد همگن و به ازای یک واحد ضخامت می باشد که با علامت K   نشان داده می شود . موادی که هدایت حرارت کمی دارند ، عایق های خوبی هستند.w/mc

 4 گرما رسانایی : میزان عبور انرژی حرارتی از مواد همگن بدون در نظر گرفتن واحد ضخامت (مجموعه ای از مواد ) می باشد که آن را با C  نشان می دهند.w/mc

 5 انتشار حرارتی : میزان انتشار حرارت توسط ماده یا مجموعه ای از مواد شامل لایه هوای مرزی می باشد که آن را با U  نشان میدهند.w/mk

 6 مقاومت حرارتی : نشان دهنده میزان نسبی عایق بودن یا مقاومت در برابر جریان حرارتی مواد است. هر چقدر که میزان مقاومت حرارتی R  بیشتر باشد نوع عایق بهتر است.

 میزانR برابربا معکوسUو C وKاست

 انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای مورد نظر کاربرد آن ، ایمنی و شرایط محیطی وقیمت آن بستگی دارد. .ضخامت عایق حرارتی باید دقیقا بر اساس ضخامت بهینه اقتصادی محاسبه شود تا هم به حد مطلوب از اتلاف انرژی جلوگیری شود و هم به میزان مورد نیاز از مواد عایق استفاده شده باشد .

 *خصوصیات مهمی که باید در انتخاب مواد عایق مد نظر قرار گیرد:

 مقاومت حرارتی ، قابلیت احتراق ، سمیت ، چروک خوردگی ، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش ، مقاومت در برابر قارچ و میکروب ، خاصیت شیمیایی خنثی (برای اینکه به فلزات اطراف خود آسیب وارد نکند)، ضریب انقباض و انبساط ، مقاومت فشاری ،خاصیت مویینگی و چگالی.

عایقها به صورت صفحه ای ، تخته ای ،آجری ، ،ورقه ای و نواری به بازار عرضه میگردد.

جلوگیری از انتقال گرما با استفاده دو عایق حجیم و انعکاسی صورت می گیرد.

 *عایق  حجیم :

عایق حجیم متشکل از میلیون ها بسته ریز هوای ساکن یا گاز های دیگر است که درون ساختار محبوس شده اند ، این بسته های هوا در مقابل جریان گرما مقاوم هستند . عایق حجیم انتقال گرماي تابشی ، هدایتی و رسانایی را کاهش می دهد.                                                                                                             

*عایق انعکاسی 

 عایق انعکاسی با کاهش انتقال گرمای تابشی از عرض یک فضای بسته مثلا آجرها و صفحه عایق در دیوار آجری روکش عایق دار عمل می نماید. ورق انعکاسی در دیوارها یا زیر سقف باعث انعکاس پرتو گرمایی از داخل ساختمان به بیرون در هنگام تابستان می شود .این عایق انعکاسی باید تمیز و عاری از گرد و غبار باشد تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

محصولات عایق و کاربردهای ممکن آنها

 * پشم شیشه يافايبر گلاس(پشم معدني) :

             از شیشه ذوب شده تابیده شده به فیبرنرم مات قابل انعطاف ساخته می شود و عموما به صورت بسته های DIY با مقادیر R  بر چسب شده روی آن به فروش می رسد. به راحتی بریده و نصب می شود، خاصیت خنثی دارد ، نباید فشرده و یا مرطوب شود.انتها و لبه ها  همگی به همدیگر محکم بسته می شوند.به صورت پتو یا صفحه ای در دسترس است.مدلهای پتویی بسیار نازکتر و متراکم تر از نوع صفحه ای می باشد.

 در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، بصورت نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

 *پشم سنگ يا کانی(پشم معدني):

 سنگ آتشفشانی ذوب شده در دمای بالا و تابیده به فیبر ... و ادامه مطلب


مشخصات فنی

انواع عایقهای حرارتی مزایا و معایب آنها: 14صفحه

نظرات

نام:
رایانامه:
پیام: