سیمین بهبهانی

زندگینامه سیمین بهبهانی

موجود

پرداختی: 2,500 تومان

توضیحات محصول

چکیده

زندگینامه

ازدواج سیمین بهبهانی

فعالیت‌های حرفه‌ای سیمین بهبهانی

جوایز و افتخارات

کتاب‌های منتشره از سیمین بهبهانی

درگذشت

منبع

چکیده

" جهان امروز، با پدیده های تازه خود- بویژه در دو سده اخیر- با جهان گذشته کاملا تفاوت کرده و دیگر گونه شده است. انسان معاصر، در جهان امروز، با سلیقه های تازه ی خود، دنبال هنر و ادبیات دیگری ست تا بازگوینده زندگی واقعی امروز او باشد. شاعرانی که به این ضرورت مسلم توجه نکرده اند، بی گمان فرزند زمان خویشتن نیستند. سیمین بهبهانی (متولد 1306) از غزل سرایان نوگرای معاصر است که در طول دوره شاعری اش، آرام آرام، از سنت های شعر گذشته فارسی فاصله گرفته و به نوآوری پرداخته است. جلوه های زندگی امروز و پدیده های مربوط به آن، در سروده های نخستین بهبهانی حضوری کمتر دارند و بیش تر به گونه ای سطحی، خام و سنتی بیان شده اند؛ اما در مجموعه های آخر او اشعاری پخته با ساختاری استوار، جلوه های گونه گون دنیای امروز را به شایستگی و شیرینی باز می تابند. در برخی از این سروده ها، هیچ عنصر سنتی از شعر گذشته- بجز وزن و قافیه- بر جای نمانده است. "

سیمین خلیلی معروف به سیمین بـهبهانی از شاعران برجسته ایرانی است که در تاریخ ۲۸ تیر ۱۳۰۶ در تهران متولد شد.وی ۱۸ مرداد ۹۳ در ۸۷ سالگی درگذشت.

سیمین خلیلی - سیمین بهبهانی

 

سیمین خلیلی معروف به سیمین بـهبهانی در تاریخ ۲۸ تیر ۱۳۰۶ و در تهران متولد شد. وی فرزند عباس خلیلی (شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه اقدام) بود و به دو زبان فارسی و عربی شعر می‌گفت و حدود ۱۱۰۰ بیت از ابیات شاهنامه فردوسی را به عربی ترجمه کرده بود و در ضمن رمان‌های متعددی را هم به رشته تحریر درآورد که همگی به چاپ رسیدند.مادر او فخرعظما ارغون بود که فارسی و عربی و فقه و اصول را در مکتبخانه خصوصی خواند و با متون نظم و نثر آشنایی کامل داشت و زبان فرانسه را نیز زیر نظر یک مربی سوئیسی آموخت. او همچنین از زنان پیشرو و از شاعران موفق زمان خود بود و در انجمن نسوان وطن‌خواه عضویت داشت و مدتی هم سردبیر روزنامه آینده ایران بود. او همچنین عضو کانون بانوان و حزب دموکرات بود و به عنوان معلم زبان فرانسه در آموزش و پرورش خدمت می‌کرد.پدر و مادر سیمین که در سال ۱۳۰۳ ازدواج کرده بودند، در سال ۱۳۰۹ از هم جدا شدند و مادرش با عادل خلعتبری (مدیر روزنامه آینده ایران) ازدواج کرد و صاحب سه فرزند دیگر شد.

 

 


مشخصات فنی

سیمین بهبهانی: 7 صفحه با فرمت قابل ویرایش ورد

نظرات

نام:
رایانامه:
پیام: